Türkçe English 

L o b i c i l i k  T a n ı t ı m

Şu anda sizde farklılık yaratacak bir deneyime ilk adımı atmak üzeresiniz. Bu site öğrencilere, bireysel lobicilere, ve site ziyaretçilere lobicilik hakkında temel bilgiler edinmeleri için açıldı. Site, lobicilik hakkında az bilgisi olan, fakat kişisel veya biraraya gelerek daha aktif olmak isteyen insanlara yönelik hazırlandı. Bizim amacımız sizi kişisel bir lobici olarak eğitmeye yardımcı olmak ve size bu amaç doğrultusunda gerekebilecek araçları keşfetmenizi sağlamaktır. Bu site aynı zamanda lobicilik hakkında belli oranda bir bilgiye sahip olan ve başarılı stratejiler geliştirmek için düşünceler üretmek isteyen ziyaretçilere yöneliktir. Halkla ilişkiler veya lobicilikle ilgili kuruluşlara üye olan ziyaretçilerimizin sitenin içeriğini yararlı bulacaklarını ve de Lobicilik.com’un sizlerin çalışmalarına daha yaygın bir ilginin doğmasını ve çabalarınızın takdir edilmesini sağlayacağını umuyoruz. Dünyadaki ilişkilerin birbiriyle daha da bağlantılı olmaya başladığı şu günlerde, yerel ve uluslararası politikaların oluşumuyla ilgilenen tüm kişilerin lobilerin dünya çapında oynadığı rolü anlaması ve iş dünyası, hükümet, siyaset ve medya üzerindeki güçlü etkisini görmesi son derece önemlidir.

Bu site her ünitede sağlanan taslaklara dayanan bir çalışma kılavuzu görevi gören kendine özgü bir metot kullanmaktadır. Daha sonraki sayfalar 15 bölümlü bir kurs yükü içermektedir. Bu üniteler sizin yeni konseptlerle tanışmanızı, lobiciliğin temelini, karmaşık yönlerini, lobicilerin neden lobiciliğe yöneldiklerini ve amaçlarını daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Bu üniteler aynı zamanda etkili bir lobici olmak için gerekli becerileri geliştirmeye yönelik egzersiz ve ipuçları sunmaktadır. Buna ek olarak Türk lobilerinin karşılaştığı tartışmalı meseleler ve Türkiye karşıtı lobilerinin yarattığı problemlerin aşılmasına da yarımcı olurlar. İki yararlı bölüm kişiler ve gruplar için inisiyatifler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Lobicilik.com’un kendine özgü özelliklerinden bir tanesi de her ünitenin içinde yer alan bir dizi sorudur. Bu sorular ünitedeki her katılımcının lobicilikle ilgili bazı mesele başlıklarını keşfetmek için daha iyi hazırlanmış olmasına yardımcı olacaktır. Güncel konular hakkında (olabildiğince gerçeğe yakın olarak) önceki gelişmeler verilmiş olup, kaynaklar, linkler, ve lobicilik terimlerini içeren bir sözlük de bu sitede yer almıştır. Ayrıca lobilerin yaptığı etkileri kendi bakış açınızdan değerlendirme ve bunları aileniz, arkadaşlarınız ve öğretmenlerinizle tartışma konusunda yüreklendirileceksiniz. Öğrenciler lobicilik faaliyetlerini analiz etmesini öğrenirken bu konuda yakında açılacak olan internet tartışma forumunda diğer ziyaretçilerle münazaralara katılmaya davet edilmektedirler.

Her ne kadar bu site genel bir tanıtma amacı taşıyorsa da, aynı zamanda potansiyel Türkiye yanlısı lobicilerin ve Türkiye dostlarının da gereksinimlerini karşılamaya yönelik düzenlenmiştir. Umudumuz, bu sitenin lobicilik faaliyetleri hakkında bilinç düzeyinizi yükselterek her zaman toplumun iyiliğini göz önünde bulundurmayan, bazı kesimlerin çıkarlarına hizmet eden lobicilerin gerçekleri saptırmasına izin vermeme konusunda aktif bir rol üstlenmenizi sağlamaktır.

Umuyoruz ki yakın gelecekte Türkiye ve Türkler hakkında yanlış bilgilerle mücadele etmek için öğrenciler, site ziyaretçileri ve gelecek kuşak Türkiye yanlı lobicileri daha çeşitli kaynaklarla donatarak dünya genelinde ve birleşmiş bir strateji izlemek mümkün olacaktır. Sizler olmadan Türk lobiciliğinde bir atılım yapmak mümkün değildir.
 


Copyright © 2005-2006 Lobicilik.com
All Rights Reserved. Her Hakkı Saklıdır.